Kolorowe ptaki w Polsce

Sójka to reprezentant rodziny krukowatych. Jest średnich rozmiarów ptakiem, który pomieszkuje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części  Afryki. Także na terenie Polski gatunek ten na pewno uznać można za popularny. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które spotkać można w całej Europie. Jego oryginalne zestawienie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, iż ptak ten jest wyjątkowo łatwy do rozpoznania.

Samiec i samica sójki mają jednakowe ubarwienie, a także bardzo zbliżone do siebie rozmiary ciała. Niesamowite prążkowane pióra sojki bardzo często można zobaczyć w spadających liściach z drzew, ponieważ to właśnie w trakcie jesieni ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra. Pióra sojki potrafią powiedzieć bardzo {dużo|wiele o niej samej. Wystarczy zaledwie jedno pióro, aby orientujący się w temacie ornitolog, mógł stwierdzić, w jakim wieku jest jego właściciel.

Ptaki w Polsce

Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na podstawie których określa się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki osiąga najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Ptaki te niezaprzeczalnie nie należą do większych, a masa ich ciała wynosi zwykle od 150 do 180 gram. Czytaj dalej Kolorowe ptaki w Polsce