Kolorowe ptaki w Polsce

Sójka to reprezentant rodziny krukowatych. Jest średnich rozmiarów ptakiem, który pomieszkuje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części  Afryki. Także na terenie Polski gatunek ten na pewno uznać można za popularny. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które spotkać można w całej Europie. Jego oryginalne zestawienie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, iż ptak ten jest wyjątkowo łatwy do rozpoznania.

Samiec i samica sójki mają jednakowe ubarwienie, a także bardzo zbliżone do siebie rozmiary ciała. Niesamowite prążkowane pióra sojki bardzo często można zobaczyć w spadających liściach z drzew, ponieważ to właśnie w trakcie jesieni ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra. Pióra sojki potrafią powiedzieć bardzo {dużo|wiele o niej samej. Wystarczy zaledwie jedno pióro, aby orientujący się w temacie ornitolog, mógł stwierdzić, w jakim wieku jest jego właściciel.

Ptaki w Polsce

Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na podstawie których określa się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki osiąga najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Ptaki te niezaprzeczalnie nie należą do większych, a masa ich ciała wynosi zwykle od 150 do 180 gram.

Sojka jest ptakiem, którego w lecie można rozpoznać po typowym dla niego, ostrym skrzeku „kreecz”, albo też „kaszach”. Jest to ptak bardzo głośny, który ma talent do naśladowania głosów ptaków, które mógł spotkać w trakcie swoich wojaży. Sójka to także ptak bardzo czujny, który wielokrotnie nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *